TOPlist

Pravidla NH

Hřiště a vybavení

a) Hřiště má tvar obdélníku o rozměrech45x30 metrů (povolená tolerance -5%). Povrch hřiště je buď z materiálů umělých nebo z materiálů přírodních. Hřiště musí být vyznačeno dobře viditelnými a kontrastujícími čarami s barvou jeho povrchu širokými 6-8 cm. Rovnoběžně s půlicí čarou jsou ve vzdálenosti 4 m od ní vedeny na obou polovinách 8 m dlouhé pomocné čáry pro základní postavení útočníků. Hřiště je rozděleno třetinovými čarami rovnoběžnými s půlicí čarou na obrannou, střední a útočnou třetinu o o stejných velikostech. Obranná třetina jednoho družstva je současně útočnou třetinou soupeře. Brankoviště je půlkruh o poloměru 6 m se středem uprostřed branky (branková čáry) vyznačený na hrací ploše. Rohové území je místo na hrací ploše v těsné blízkosti průsečíku brankové a pomezní čáry. Z tohoto území se provádí hody z rohu. Kromě čar vyznačujících hřiště pro národní házenou nesmí být na hrací ploše jiné čáry ve stejném nebo podobném barevném provedení.

b) Reklamy namalované na hrací ploše nesmějí narušit základní vyznačení hřiště a ohrozit bezpečnost hráčů.

c) Branky mají velikost 2x2,40 metrů, pro mladší žactvo 2x2,20 metrů. Tvoří je dvě čtyřhranné tyče vzdálené 2 m a spojené ve výši 2,40 m příčným břevnem. Nejmenší síla tyčí je 80x80 mm, největší 100x100 mm. Tyče a břevno branky jsou natřeny bílou barvou. Branky jsou opatřeny sítěmi upevněnými na vzpěrách, které nesmí přečnívat nad branku. Vzdálenost sítě od brankové čáry musí být u paty branky nejméně 1 m, u horního břevna nejméně 0,8 m. Drátěné sítě nejsou povoleny. Branky mohou být pouze přenosné.

d) Střídačky pro obě družstva musí být na stejné straně hřiště. Pro ligové soutěže musí být kryté a na každé střídačce musí být místo na sezení alespoň pro 8 osob.