TOPlist

 

Pravidla NH

Trestný hod

a) Z trestného hodu může být přímo dosaženo branky, třeba i vlastní.

b) Při provádění trestného hodu v útočné třetině musí zbylí útočníci zaujmout postavení mimo brankoviště. Do brankoviště mohou vstoupit po písknutí rozhodčího k provedení hodu.

c) Dopustí-li se při provádění trestného hodu porušení pravidel útočící družstvo a míč se dostane do soupeřovy branky, rozhodčí branku neuzná a nařídí hod podle povahy přestupku. Dopustí-li se při provádění trestného hodu porušení pravidel bránící se družstvo a branky je dosaženo, rozhodčí branku uzná. Nebylo-li branky dosaženo, trestný hod se opakuje. Tím ale nepomíjí právo rozhodčího k zajištění dalšího opatření (napomenutí, vyloučení hráče apod.).

d) Pomáhá-li obránce při trestném hodu brankáři v brankovišti chytat míč a míč se po střelbě dotkne jeho nohy (nohou), od kolene dolů včetně, je nutno přesně rozlišit pevnost postoje nohou obránce následovně:

  1. stál-li obránce v okamžiku dotyku míče nohou, nohama zcela nehnutě, není tato situace porušením pravidel a hra se nepřerušuje,
  2. provedl-li obránce v okamžiku dotyku míče nohou jakýkoliv pohyb nohama (i při pevných chodidlech) a míč vyrazil, odrazil a zabránil míči vniknout do branky, je tato situace porušením pravidel a rozhodčí nařídí pokutový hod.

e) Trestný hod se nařizuje za:

  1. úmyslné zarážení, odrážení, vykopnutí a odkopnutí míče nohou mimo vlastní brankoviště,
  2. vyrážení nebo vytržení míče soupeři z rukou,
  3. prorážení,
  4. hrubost a nečistou hru vůči soupeři,
  5. nesportovní chování vůči rozhodčímu, soupeři, spoluhráči, vedení družstev, divákům,
  6. hru záložníků v brankovišti,
  7. postavení mimo hru záložníků,
  8. nedovolené bránění ve hře.

f) Trestný hod rozehrávaný uvnitř brankoviště se řídí ustanovením volného hodu.

 

pro Vás připravuje:

- miniseriál o národní házené
- živé vstupy ze zápasů
- ohlasy po utkáních

Jan Markup
redaktor zpravodajství

Copyright 2019 [TJ Přeštice]