Rozhodčí – rekordman oslavil kulatiny

Významné životní jubileum oslavil v polovině dubna Václav Běl, člen oddílu národní házené TJ Přeštice. „Pověsil“ si na svůj krk již devátý životní křížek, v kruhu rodiny, známých a samozřejmě i národních házenkářů oslavil devadesátiny.

Začínal sice jako fotbalista, v dorostu sport změnil, „učarovala“ mu národní házená a brzy mu začala být milejší a zůstal jí věrný celý život. Celou aktivní kariéru strávil v brance, kde ještě ve svých padesáti letech vypomáhal mužům v krajském přeboru. Souběžně řadu let trénoval, žačky, dorostenky, na trenérské lavičce byl i u historického, prvního ligového titulu mužů v roce 1972.

Jeho údělem se však stal černý dres rozhodčího. S píšťalkou zavítal snad na každé hřiště národní házené, doma v Čechách, i na Moravě, Začal jako každý rozhodčí, v nižších soutěžích. Premiéru v nejvyšší soutěži, I. lize, měl v šedesátém osmém a hned na úvod to bylo mužské „derby“ Příchovice – Nýřany. Evidenci si vedl jen u ligových utkání, skončil u čísla 240. K tomu několikrát pískal mezizemské utkání Čechy – Morava, jak muže, tak ženy. Pokud se přidají utkání v oblasti, od žactva po dospělé, nějaké mládežnické přebory, tak celkový počet překročí sumu 2 600 zápasů. Vašek Běl určitě patří mezi „arbitry“ národní házené s nejvyšším počtem odpískaných utkání, spíše bude jejich žijícím rekordmanem. Naposledy jako aktivní rozhodčí zahájil utkání v roce 2010 (ve svých sedmdesáti sedmi letech). Za práci rozhodčího mu byl již v roce 1993 udělen titul „Zasloužilý rozhodčí“. A nestačila mu jen píšťalka, k tomu třináct let stál v čele přeštického oddílu jako jeho předseda. A s národní házenou žije Vašek Běl stále, na podzim byl k vidění na každém ligovém zápase, někdy se jako divák zastavil i při mládežnických utkáních. 

Blahopřejeme a přejeme hlavně pevné zdraví!